به پرتال معاونت فرهنگی ستاد نماز جمعه حبیب آباد خوش آمدید سه شنبه، 12 مهر 1401
فهرست
زندگی نامه مؤ سس کانون
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها

گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 17 اردیبهشت 95

توسط : admin
تاریخ : 10-10-1348, 13:00
گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 17 اردیبهشت 95

گزیدۀ خطبه های نماز جمعه 17 اردیبهشت 95 :


فرازی از خطبۀ اول :

امام جمعۀ حبیب آباد در خطبه اول در تبیین هدف از بعثت پیامبر خدا (ص) با استناد به خطبۀ 100 نهج البلاغه (سومین خطبۀ حضرت هنگام رسیدن به حکومت) گفتند : در باب بعثت پیغمبر (ص) می فرماید : " ارسله بامره صادعا و بذکره ناطقا " ... خداوند پیغمبرش را مبعوث به رسالت فرمود . پیغمبر خدا در سن چهل سالگی ، چهل سال بعد از عام الفیل در صبح 27 ماه رجب المرجب به مقام رسالت رسید. مقام نبوت را دارا بود. قبل از آن پیغمبر خدا ، نبی بود. از سن چهل سالگی به مقام رسالت رسید و قبل از مقام رسالت هیچ شک و تردیدی در پیغمبری خود نداشت. در کتب تاریخ ، سیره ، تفسیر نسبت به زندگانی پیغمبر خدا روایاتی آمده که یا از اصل باطل است یا اینکه غرض ورزان اضافاتی به آن وارد کرده اند. اینها قابل گفتن نیست. البته اهل علم توجه دارند مطالب را باید از اصل معتبر گرفت ولی هرچه در کتاب معتبر هم آمده قابل گفتن برای مردم نیست. باید اصول و ضوابطی که علمای ما لحاظ کرده اند در کار باشد. بعضی ها می گویند خب شاید واقع شده است. شما اطلاع ندارید. شاید در یک کتاب نوشته . همه چیزها را که شما بلد نیستید. در جواب می گوییم اگر مطلبی با سند معتبر هم نوشته شده باشد در صورتی که با اصول مذهب مخالفت داشت ما آن را رد می کنیم و نمی پذیریم. چه برسد به این که سند نداشته باشد یا اصلا در کتاب معتبر ننوشته باشد. در جریان بعثت پیغمبر ، ملک بر پیغمبر نازل شد. آیا پیغمبر تردید دارد در اینکه این فرشته ای که می گوید : " یا محمد اقرا " بخوان ؟ فرشتۀ الهی است یا شیطان؟ و پیغمبر خدا مردد باشد و برای رفع تردید مسئله را برای همسرش خدیجه مطرح کند وخدیجه پیغمبر را به نزد عمو یا پسر عمویش ورقه بن نوفل ببرد که او مسیحی بوده ، اهل کتاب بوده و او از پیغمبر استکشاف کند چه حالتی به شما رخ می دهد؟ پیغمبر بفرماید این حالت ها. و او پیغمبر را خاطر جمع کند که نه این شیطان نیست. یک فرشته است؟ نه آقا باطل است این داستان و لو در کتاب معتبر باشد. پیغمبر را از بیان اهل بیت پیغبمر باید شناخت . ببینید علی علیه السلام چگونه پیغمبر را معرفی کرد؟ آن موقع که فرشتۀ وحی نازل شد در خطبۀ قاصعه حضرت می فرماید : من بودم خدمت پیغمبر که جبرئیل نازل شد. صدای نالۀ شیطان بلند شد. صدای نالۀ شیطان را شنیدم و پیغمبر به من فرمود هر آنچه من می شنوم تو می شنوی. هر آنچه می بینم ، می بینی . "الا انک لست بنبی". فرق من و تو این است که تو پیغمبر نیستی " و لکنّک وزیر" . تو وزیر منی، فقط مقام نبوت و رسالت نداری . ببینید علی چه می فرماید. جریان بعثت را امام هادی علیه السلام بیان کرده از امام هادی باید بشنوی. تا گفت بخوان فرمود چه بخوانم؟ از جانب خدا چه دستور داری؟ بسم الله الرحمن الرحیم اقرا بسم ربک الذی خلق ... آیات ابتدای سورۀ علق را نازل کرد. پیغمبر هم خواند. هیچ شک و تردیدی هم در رسالت خود نداشت.
این گزارشهای تاریخی غیر معتبر است که دستاویز دشمن قرار گرفته و امروز این قدر به پیغمبر حمله می کنند و بر علیه پیغمبر شبهات القاء می کنند. دشمنان اگر بخواهند با دلیل و برهان و با مطالب حقه با مسلمین بحث کنند محکومند. چیزی در دستشان نیست. نه یهود نه مسیح بلکه از راه القاء شبهه پیش می آیند. این حرفهایی که امروز رواج پیدا کرده و توهین هایی که به ساحت قرآن و پیامبر و ائمه هدی می کنند، تمام خزعبلات دشمن است که با هدف، ترویج می شود با این همه وسایل ارتباط جمعی که در اختیار دارند. هدف چیست؟ از بین بردن غیرت دینی و تعصب اسلامی . هدف این است. هم از طریق هجمه فرهنگی و هم رواج فحشاء و فساد ، روابط نامشروع، رواج مشروبات الکلی ، جوان های مملکت اسلام را فاسد کنند، از آن طرف از نظر اعتقادی و فکری، بنای فکری آنها را خراب کنند بنیاد باورهای آنها را در هم بریزند تا این تعصب اسلامی و غیرت دینی از بین برود. وقتی این تعصب از بین رفت و جوان مسلمان ایمان نداشته باشد مقابل دشمن بایستد، آمریکا به راحتی کشور را می گیرد. آقا این برنامه ای که الان دشمن اجرا می کند همان تجربه ای است که سیاستمداران اروپا با دولت آل عثمان کردند. امپراطوری عثمانی را چگونه از پا در آوردند؟ مدت ها مسألۀ شرقیه جزو مسائل سیاسی بزرگ اروپا بود. سیاستمداران اروپا درمانده بودند در مقابل حکومت عثمانی چه کنند تا بتوانند این حکومت را از پا در بیاورند؟ این راه را تجربه کردند. زنهای هرزه را فرستادند با مشروبات الکلی در جامعۀ اسلامی که جوان ها را به طرف فساد و فحشاء بکشند. از آن طرف القاء شبهات. تا این تعصب دینی ضعیف بشود. همین حرف هایی که الان هم می زنند. تا اینکه امپراطوری قوی عثمانی را از پا در آورند و نابود کردند. این تجربه شده برای دشمن. این هجمه ای که امروز هست به قرآن و ساحت پیغمبر و ائمه هدی در همین راستاست...


گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 17 اردیبهشت 95

گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 17 اردیبهشت 95

گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 17 اردیبهشت 95

خطبۀ دوم :

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد مومنی ضمن سفارش مجدد به تقوای الهی به ویژه در ماه شعبان گفتند : ماه رجب به پایان رسید و پروندۀ ماه شعبان (ماه پیغمبر خدا ص ) در حال گشوده شدن است. هرگاه این ماه فرا می رسید پیغمبر خدا منادی می فرستاد در کوچه و بازار مدینه ندا می داد : مردم مدینه آگاه باشید من فرستادۀ رسول خدایم به سوی شما . پیغمبر (ص) فرمود : " الا ان شعبان شهری ". ماه شعبان ماه من است. " فرحم الله من اعاننی علی شهری". خدا رحمت کند کسی که مرا در ماه من مدد رساند و کمک کند. کمک کردن پیغمبر به چیست؟ به بندگی و اطاعت خدا کردن. پیغمبر آمد که مردم را متعبد کند. هدف بعثت چه بود؟ یکی از اهداف بعثت، تتمیم مکارم اخلاق است . (انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق) باید اخلاق و رفتار ما در منزل و در بیرون از منزل ، اسلامی و به گونه ای باشد که امام زمان (عج) بپسندند. هر جا زمینۀ گناه و معصیت فراهم شد از گناه چشم بپوشیم. اینها کمک کردن به پیغمبر است. این ماه اسامی مختلفی دارد از جمله : ماه غفران (ماه بخشش)، ماه جیران (روزهای این ماه همسایگان ماه رمضانند)، ماه جبران (چون خدا شکستگی دلها را تدارک و جبران می کند) و ماه شعبان گفته می شود چون در این ماه خیرات شعبه شعبه می شود همچنان که معصیتها شعبه شعبه می شود.
ایشان ضمن گرامیداشت اعیاد شعبانیه (میلاد امام حسین علیه السلام، میلاد امام سجاد علیه السلام و میلاد حضرت اباالفضل العباس علیه السلام) از مقام پاسداران انقلاب اسلامی و جانبازان عزیز این شهیدان زنده تجلیل نمودند و این روز را به این عزیزان تبریک عرض کرده و گفتند : لفظ پاسدار بسیار معنادار است. مقام معظم رهبری در سخنرانی های متعدد در زمینه این واژه و معانی آن مطالب مختلفی را بیان کرده اند که سپاهیان ما باید به آن توجه داشته باشند. پاس داشتن به دو معناست. یکی به معنای محافظت از انقلاب و دیگری به معنی گرامی داشتن و ارج نهادن به آن ...
خطیب جمعۀ حبیب آباد ضمن تجلیل از زحمات وعملکرد مثبت و بسیار خوب سپاه پاسداران از بدو تشکیل تا کنون در دفاع از ارزشهای انقلاب افزودند : گذشته از حضور موثر سپاه در جنگ تحمیلی و پس از آن نیز در دوران سازندگی ، طرحهای بسیار بزرگ و موفقیت آمیز را سپاه در کشور اجراء کرده است که نشانه و شاهد موفقیت سپاه این است که امروز دشمنان با صرف هزینه میلیاردی و با امکاناتی که در اختیار دارند مثل ماهواره و اینترنت سعی در تضعیف و تخریب وجهۀ این نهاد ارزشی که بازوان رهبری نظام و حافظ و مدافع انقلاب است نموده اند. آنها می خواهند این رکن را بشکنند تا بتوانند این مملکت را قبضه کنند.
ایشان در ادامه با اشاره به روز هفدهم اردیبهشت ، سالروز تاسیس بسیج سازندگی به فرمان مقام معظم رهبری ، این روز را گرامی داشتند و ضمن تبریک به بسیجیان عزیز گفتند : بسیج سازندگی تجربۀ خوبی در باب اقتصاد مقاومتی مردم محور است که باید درون زا باشد و برون نگر. باید تکیه بر ظرفیت های درونی کرد. مسئولین دولتی توجه کنند امروزه بسیاری از مسائل اقتصاد مقاومتی به دست همین جوانان بسیجی قابل تحقق است. باید اقتصاد را از وابستگی به دولت جدا نمود و مردم گرا کرد. باید مردم در میدان باشند. بسیج در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی به ویژه در مناطق محروم خدمات ارزنده و برنامه های خوبی را اجرا کرده است. تحقق اقتصاد مقاومتی دور از دسترس نیست. باید این باور " ما می توانیم" را در وجود خود ایجاد کنیم و ایمان داشته باشیم که می توانیم روی پای خودمان بایستیم.
حاج آقا مومنی در پایان با بیان اینکه امروز یکصد و ششمین نماز جمعه می باشد که در حبیب آباد از زمان تاسیس نهاد مقدس نماز جمعه در این شهر اقامه می گردد از زحمات ستاد برگزاری نماز جمعه حبیب آباد به ویژه مسئول محترم ستاد و مسئول محترم دفتر امام جمعه و حضور پر شور مردم طی این دو سال تشکر نمودند.


گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 17 اردیبهشت 95

گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 17 اردیبهشت 95

سخنران پیش از خطبه ها :

سخنران پیش از خطبه های این هفته، آقای عباسعلی شریفی، مسئول محترم ستاد برگزاری نماز جمعۀ حبیب آباد بود که گزارشی از عملکرد و فعالیتهای این ستاد و دفتر امام جمعۀ محترم به اطلاع نمازگزاران جمعه رسانید.

گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 17 اردیبهشت 95

برگزاری نمایشگاه عکسی از عملکرد ستاد برگزاری نماز جمعۀّ حبیب آباد:

در حاشیۀ برگزاری مراسم نماز جمعه ، به همت معاونت فرهنگی ستاد ، نمایشگاه عکسی از عملکرد و فعالیتهای ستاد برگزاری نماز جمعه و دفتر امام جمعۀ محترم در طول دو سال اخیر در محل مصلای نماز جمعه (به تفکیک برادران و خواهران) دایر گردید که با استقال خوب نمازگزاران جمعه همراه بود.

گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 17 اردیبهشت 95

گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 17 اردیبهشت 95

گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 17 اردیبهشت 95

گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 17 اردیبهشت 95[/center]

موضوع : خبرها / خطبه ها ونکته ها

با ارسال نظرات ارزشمند خود ما را همراهی کنید

ارسال نظر


نوای وبگاه
پیوندها
جستجو در سایت
عضویت در کانال جبهه فرهنگی
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
طراحی قالب

بهینه سازی قالب
مرجع وبلاگ نویسان
درباره ما

در راستای منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی و تدابیر حکیمانه و حمایت ها معنوی معظمٌ له، کانونهای فرهنگی هنری مساجد که برخاسته از مسجد و خانه خداست برای تربیت جوانان و نوجوانان به ویژه جوانان مسجدی و با هدف مبارزه فرهنگی با تهاجم فرهنگی دشمن شکل گرفته است. کانون فرهنگی هنری المهدی (عج) مسجد امام صادق علیه السلام (ملاعباس) حبیب آباد برخوار بیشتر بخوانید