به پرتال معاونت فرهنگی ستاد نماز جمعه حبیب آباد خوش آمدید چهارشنبه، 29 فروردین 1403
فهرست
زندگی نامه مؤ سس کانون
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها

همایش فرهنگی تعزیه خوانان برخوار

توسط : admin
تاریخ : 10-10-1348, 13:00
همایش فرهنگی تعزیه خوانان برخوار همراه با رونمایی از کتاب تعزیه نامۀ معمار در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی دولت آباد برخوار در روز چهارشنبه 27 مهرماه 1401 برگزار شد. سخنران ویژۀ این مراسم امام جمعه حبیب آباد ، حاج آقا مومنی بود.

ایشان با ذکر مقدمه ای ، در ادامۀ سخنان خود با اشاره به ارکان اصلی در نمایش آئینی شبیه خوانی (نمایش ، کلام منظوم و موزون و آهنگین بودن کلام) گفتند: کلام ، عنصر اساسی در روایتگری وقایع و مصائب اولیاء است و در انتقال مقاصد و پیام ها نقش بسیار بالائی دارد و هرچه کلام در این هنر ، فصیح تر و بلیغ تر و با محتوا تر باشد اثر گذاری آن بر مخاطب بیشتر خواهد بود.
وی با بیان برخی از تحریفات در عرصۀ شبیه خوانی بر لزوم زدودن اشعار توهین آمیز و مورد اشکال و پیراستن این هنر آئینی از بدعت ها و انحرافات تأکید کردند.
ایشان در فرازی از گفتار خود با طرح این مطلب که بعضی ها از برخی مکان ها به عنوان پایتخت تعزیه نام می برند، بیان کردند: " تمام ایران ، پایتخت تعزیه است نه یک جای مشخص ، زیرا در نقاط متعددی در ایران تعزیۀ شبیه برگزار می شده و تعزیه خوانان هنرمند و استادی در آنجا ها وجود داشته و همۀ آنها در به کمال رسیدن این نمایش آئینی نقش داشته اند".
ایشان به مناسبت رونمایی از " کتاب تعزیه نامۀ معمار " در این همایش به ذکر برخی مطالب در این خصوص پرداخته و اظهار داشتند: در این کتاب چندین تعزیۀ کثیرالتّداول به چاپ رسیده و سعی مدّوِن آن جناب آقای معینی بر این بوده که حتی الامکان این مجالس شبیه خوانی ، اصلاح گردد. البته این اصلاح نُسخ ، نسبی است و تا اصلاح اساسی اشعار تعزیۀ شبیه ، فاصله زیاد است ولی تا همین اندازه هم که صورت پذیرفته ، قابل تقدیر و ارج گزاری است.
امام جمعه حبیب آباد در پایان سخنان خود با توجه دادن تعزیه خوانان به ارزشمندی مراسم شبیه خوانی که میراث گران بهای پیشینیان است از آنان خواستند این میراث با ارزش و هنری را حفظ و حراست نمایند.

[center]
[/center]

موضوع : خطبه ها ونکته ها / گالری تصاویر

با ارسال نظرات ارزشمند خود ما را همراهی کنید

ارسال نظر


نوای وبگاه
پیوندها
جستجو در سایت
عضویت در کانال جبهه فرهنگی
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
طراحی قالب

بهینه سازی قالب
مرجع وبلاگ نویسان
درباره ما

در راستای منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی و تدابیر حکیمانه و حمایت ها معنوی معظمٌ له، کانونهای فرهنگی هنری مساجد که برخاسته از مسجد و خانه خداست برای تربیت جوانان و نوجوانان به ویژه جوانان مسجدی و با هدف مبارزه فرهنگی با تهاجم فرهنگی دشمن شکل گرفته است. کانون فرهنگی هنری المهدی (عج) مسجد امام صادق علیه السلام (ملاعباس) حبیب آباد برخوار بیشتر بخوانید