به پرتال معاونت فرهنگی ستاد نماز جمعه حبیب آباد خوش آمدید جمعه، 10 تیر 1401
فهرست
زندگی نامه مؤ سس کانون
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها

گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 10 اردیبهشت 95

توسط : admin
تاریخ : 10-10-1348, 13:00
گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 10 اردیبهشت 95

گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 10 اردیبهشت 95 :

خطبۀ اول :

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مومنی در ابتدای خطبۀ اول پس از توصیه به تقوای الهی، در ادامه بحث خطبه های گذشته در مورد گناهان کبیره و به خصوص گناه کبیرۀ کذب و دروغگویی گفتند : بدترین نوع دروغ که شدیدترین عذاب را به همراه دارد، دروغ بستن به خدا و پیامبر خدا (ص) و ائمه هدی (ع) است .
ایشان با بیان اینکه افرادی که به خدا دروغ می بندند چند دسته هستند گفتند : یک دسته از آنها کسانی هستند که مدعی نبوت شوند و ادعا کنند وحی بر آنها نازل می شود. خداوند در قرآن کریم در آیۀ 93 سورۀ مبارکه انعام می فرماید : و من اظلم ممن افتری علی الله کذبا ... کیست ستمکارتر از کسی که به خدا افتراء می بندد؟ یا می گوید به من وحی شد در حالی که به او وحی نشده است یا می گوید من هم مثل آنچه خدا نازل می کند نازل می کنم. این آیه طبق حدیث امام صادق (ع) در مورد ابن ابی السرح (برادر رضاعی عثمان) نازل شده است (که در مدینه اظهار اسلام کرد و چون خط خوبی داشت بعضی اوقات پیامبر به او می فرمود قرآن را بنویس و او از بدعاقبتی تصرف در آیات قرآن می کرد) که نهایت امر بدعاقبت و مرتد شد و به مکه فرار کرد و در آنجا ادعای نزول وحی بر خود کرد. بدترین عاقبت را این گونه افراد دارند...
امام صادق (ع) در ذیل این آیات می فرماید : کسانی هم که ادعای امامت می کنند ولی امام نیستند (همانند افرادی که در زمان پیامبر اکرم ادعای نبوت کردند) اینها نیز از ستمکارترین افراد هستند.
خطیب جمعۀ حبیب آباد در بیان قسم دیگری از کذابین گفتند : کسانی که بدون حجت شرعی و بدون اهلیت افتاء حلال و حرام را به خدا نسبت می دهند نیز جزء آن دسته از افرادی هستند که به خدا دروغ می بندند. خداوند در آیه 144 سوره مبارکه انعام این افراد را مذمت کرده است.
همیشه در مقابل انبیاء،منبیان زیادی بوده اند. مثلا در زمان حیات پیغمبر در دوران هجرت ، چهار نفر ادعای پیغمبری کردند و همچنین در مقابل ائمه هدی افراد فراوانی بودند که به ناحق ادعای امامت کرده اند. همیشه بدلی ها وجود داشته اند. در مقابل مراجع معظم تقلید و علمای راستین نیز مراجع ساختگی و علمای دروغین داریم (کسانی که آمریکا به عنوان آیت الله معرفی می کند و به عنوان مرجع تقلید یا کارشناس مسائل دینی معرفی می شوند)...
ایشان با بیان نزدیک بودن به عید مبعث پیامبر گرامی اسلام (ص) گفتند : پیامبر اسلام (ص) برای هدایت مردم مبعوث شد. امیر المومنین (ع) در نهج البلاغه می فرماید : خدا پیغمبر را فرستاد برای اینکه بندگان را از بت پرستی نجات دهد و یکتا پرست شوند و از اطاعت شیطان خارج کرده اطاعت خدا کنند، به همراه قرآن با آیات محکم.
حاج آقا مومنی ضمن هشدار نسبت به شیاطین امروزی و پرهیز از آنها و لزوم شناخت آنها بر اساس ملاک و معیارهایی که ائمۀ معصومین (ع) به ما داده اند گفتند : مراقب اسلام شناسان تقلبی که امروزه معرفی می کنند باشید و فریب آنها را نخورید. اسلام شناس می خواهید ، علامۀشهید مطهری که شخصیت او و تمام کتابهایش مورد تأیید امام خمینی (ره) بود.
ایشان در پایان خطبۀ اول جوانان را به مطالعۀ آثار و تحقیقات شهید مطهری تشویق و توصیه نمودند.


گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 10 اردیبهشت 95

گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 10 اردیبهشت 95

گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 10 اردیبهشت 95

خطبۀ دوم :

امام جمعۀ حبیب آباد پس از سفارش مجدد به تقوای الهی و قدر دانستن دهۀ آخر ماه رجب خصوصا شب و روز عید مبعث و عرض ارادت به ساحت مقدس امام هفتم موسی بن جعفر (ع) در سالروز شهادتش (25 رجب) گفتند: امام هفتم در بیست سالگی به امامت رسید و سی و پنج سال دوران امامت آن حضرت مصادف بود با اوج قدرت حکومت بنی عباس ... ده سال اول امامتش با منصور دوانیقی معاصر بود و سیزده سال آخر عمرش با هارون الرشید که هر دو از حاکمان مقتدر و ستمگر بنی عباس بودند... عاقبت هارون با اذعان به این که آن حضرت بر قلب ها و دلها حکومت می کند و مسلمانان به ایشان ارادت قلبی دارند، وجود آن حضرت را در زندان هم تحمل نکرد و پس از چندین سال زندانی نمودن آن امام با زهر شهیدش نمود.
حاج آقا مومنی در ادامه مختصرا به بیان تذکراتی در خصوص ایام در پیش رو پرداختند و با اشاره به روز معلم و تجلیل از مقام معلمین سخت کوش و فداکار گفتند : ارج می نهیم به خدمات معلمان سخت کوش و فداکار. قشر فرهنگی جامعه که مهم ترین کار کشور به دست آنهاست ، مهمترین کار کشور تعلیم و تربیت است، آموزش و پرورش. تعلیم و تربیت از شئون ربوبی حق تعالی است ، از شئون انبیاء و ائمۀ هدی است، بسیار وظیفۀ خطیری است . پیامبر مبعوث شد برای تعلیم و تربیت و تزکیه . خدا به چه منظور پیغمبر فرستاد؟ هدف از بعثت پیغمبر چیست؟ در سورۀ جمعه توجه دارید می فرماید: "هو الذی بعث فی الامیین رسولا منهم یتلوا علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و ا لحکمه." معلم در این راه قدم بر می دارد. بسیار ارزشمند است کاری که او به دست دارد . نسل نوجوان و جوان این مملکت در اختیار این معلمان هستند یعنی در دورانی که بالاترین اثرپذیری را یک انسان دارد. زمانی که دوران شکل گیری شخصیت افراد هست دوران نوجوانی است . در این موقع در اختیار معلمانند. یک نوجوان از معلم و استاد خود بیشتر از پدر و مادر اثر می پذیرد و الگو برداری می کند مخصوصا اگر معلم و استادی را دوست داشته باشد. همین طور که این شغل شریف است، شغل انبیاء است ، مسئولیت آن هم خطیر و سنگین است . معلم باید سرکلاس خیلی مراقب رفتار و گفتارش باشد این بچه دارد الگو برداری می کند. حرف که می زند ، رفتاری که از خودش در مدرسه نشان می دهد ، این فرصت را ازدست ندهند بهترین زمان برای تربیت نسل مثمر ثمر و مثبت برای جامعه است و البته قشر فرهنگیان ما ورود و دخول مثبتی در امور دارند فقط اینجا من یک گله گذاری باید بکنم از معلمان و قشر فرهنگی حبیب آباد . همه جا می بینیم حضور معلمان پر رنگ است لکن در حبیب آباد حضور قشر فرهنگی ما در اجتماعات، و نقش آنها در مسائل اجتماعی و امورات فرهنگی شهرمان ضعیف است. راحت ترین کار این است که انسان کناری بنشیند و انتقاد کند. باید از مسائل خبردار شد و در مورد آن طرح و برنامه داد و خدمتی نمود.
ما همین طور که به زحمات آنها ارج می نهیم این توفع و انتظار را هم داریم که بیشتر از سابق نسبت به مسائل شهر و بخش مخصوصا مسائل فرهنگی و اجتماعی اهمیت بدهند و دخالت داشته باشند.
خطیب جمعۀ حبیب آباد در پایان خطبۀ دوم به مناسبات مهم دیگری اشاره نمودند که فهرست وار به شرح زیر بیان می گردد:
- تجلیل از کار و تلاش مثبت و سازندۀ کارگران متعهد و زحمت کش و اشاره به سهم وافر کارگران در تحقق شعار سال (اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل) با انجام کار صحیح و متقن و تولید محصولات با کیفیت و ارتقاء کیفی تولیدات داخل روز به روز البته با کمک و مساعدت مسئولین دولتی و عمل به وظایف خود در قبال رونق تولید داخلی با نظارت بر واردات و جلوگیری از واردات کالاهایی که مشابه با کیفیت داخلی دارند و با جلوگیری از قاچاق کالا و نیز ایجاد تسهیلات و امکانات برای کارگر و کارفرما و لزوم اجرایی شدن رهنمودهای مقام معظم رهبری در دیدار کارگران با ایشان در روز 8 اردیبهشت.
- اهمیت امنیت اخلاقی و قدردانی و حمایت از برخورد نیروی انتظامی با هنجار شکنان ، اراذل و اوباش ، بی حجابان، متعرضان به نوامیس و... البته با رعایت ضوابط اسلامی
- لزوم موضع گیری جدی و برخورد قاطع مسئولین خصوصا دستگاه دیپلماسی کشور با غصب و غارت دو میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران توسط آمریکای جانی کینه توز و کوتاه نیامدن در مقابل نقض برجام
- روز ملی خلیج فارس (10 اردیبهشت) و اهمیت منطقه ای و بین المللی آن و تأمین امنیت آن توسط کشورهای منطقه بدون دخالت قدرت های خارجی.
- روز شوراها (9 اردیبهشت) و لزوم پرداختن به برنامه های اولویت دار در سال جاری.


گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 10 اردیبهشت 95

گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 10 اردیبهشت 95[/center]

سخنران پیش از خطبه ها :

سخنران پیش از خطبه های این هفته ، آقای عباسعلی عالم ، رییس محترم شورای اسلامی شهر حبیب آباد بودند که به مناسبت روز شوراهای اسلامی شهر و روستا در سخنانی کوتاه به بیان برخی از مشکلات حبیب آباد و مسائلی که دغدغۀ مردم و مسئولین شهر است پرداختند.

موضوع : خبرها / خطبه ها ونکته ها

با ارسال نظرات ارزشمند خود ما را همراهی کنید

ارسال نظر


نوای وبگاه
پیوندها
جستجو در سایت
عضویت در کانال جبهه فرهنگی
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
طراحی قالب

بهینه سازی قالب
مرجع وبلاگ نویسان
درباره ما

در راستای منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی و تدابیر حکیمانه و حمایت ها معنوی معظمٌ له، کانونهای فرهنگی هنری مساجد که برخاسته از مسجد و خانه خداست برای تربیت جوانان و نوجوانان به ویژه جوانان مسجدی و با هدف مبارزه فرهنگی با تهاجم فرهنگی دشمن شکل گرفته است. کانون فرهنگی هنری المهدی (عج) مسجد امام صادق علیه السلام (ملاعباس) حبیب آباد برخوار بیشتر بخوانید