به پرتال معاونت فرهنگی ستاد نماز جمعه حبیب آباد خوش آمدید چهارشنبه، 28 مهر 1400
فهرست
زندگی نامه مؤ سس کانون
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها

جواب امام جمعه به برخی شبهات

توسط : admin
تاریخ : 1-06-1399, 05:07
بازدیدها : 341
- آیا ویروس کرونا به مجالس امام حسین (ع) راه دارد؟
- آیا عنوان «عزادار امام حسین (ع) بودن» مجوزِ عدم رعایت توصیه های بهداشتی است؟
جواب امام جمعه حبیب آباد به این سؤال ها
برای جواب به این سؤال ها، توجه به چند اصل لازم است:
1- این دنیا، عالَمِ اسباب و مسبّبات است. هر پدیده ای مستند به علتِ خود است و هر سببی با وجود تمام بودن شرائط و عدم مانع، اثر خود را خواهد بخشید ( الصادق (ع): «أبَی اللهُ اَن یُجریَ الاشیاءَ الا باسبابها.» کافی/ 1 )
ویروس ها هم جزئی از این عالَم هستند و با وجود زمینۀ فعالیت و عدم مانع، اثر خود را در پی دارند.
2- اولیاء الله، هر چند می توانند - باذن الله- در اجزاءِ عالَم تصرّف نمایند و مانعِ اثر بخشی اسباب شوند ولی اراده نمی کنند مگر آنچه را خداوند اراده فرماید.
بنای کار اولیاء بر معجزه و انجام امور، از راه های غیر عادی نیست. بله در برخی موارد برای اتمام حجّت، تصرّفی در اجزاءِ عالَم نموده، معجزه ای اظهار می کنند.
حضرت سیدالشّهداء (ع) در جواب مسلمانان جنّی- که قبل از حرکت امام (ع) از مدینه، پیشنهاد دادند آن حضرت از مکانِ خود حرکت ننماید و دستور دهد تا آنها همۀ دشمنانش را نابود کنند- فرمود: « اذا أقمتُ بمکانی فیماذا یُبتلی هذا الخلقُ المَتعوس؟ و بماذا یُختبرون؟» یعنی اگر من در جای خود بمانم، این مردمی که پشت به خدا کرده اند چگونه آزمایش گردند؟ و مورد اختبار و امتحان واقع شوند؟
پس آن حضرت در مورد شخص خود و عزیزان و یارانش از راه های غیر عادی استفاده ننمود و فرمود: «رضانا اهلَ البیتِ رضا الله» (از خطبه حضرت در شب ترویه) این جمله مفید حصر است یعنی: رضایت ما اهل بیت منحصر در رضایت خداوند است. بنابراین آن حضرت، نسبت به مجالس عزای خود نیز به طریق اَولی، مطیع امر و ارادۀ خداوند است.
3- از سنّت های قطعی و حتمی خداوند در دنیا، امتحان وآزمایش بندگان است «اِن کُنّا لَمُبتَلینَ» (30/ مؤمنون) همۀ بندگان در همۀ زمان ها و مکان ها و در شرائط مختلف مورد اختبار و آزمایش قرار می گیرند تا نسبت به رعایت تکالیف بندگی در این اوضاع، وضعیّتشان روشن گردد و تا جایی که خداوند، انبیاء و اولیاء را به انواع بلاها و مصائب مبتلا نموده تا هم مایۀ امتحان دیگران شوند و هم اسوه و الگوی آنان در صبر و اطاعت امر پروردگار، و حجت بر همگان تمام گردد. (خطبۀ 101و 190 نهج البلاغه ملاحظه شود).
پس از این مقدمات، نتیجه می گیریم که ویروس کرونا، در هرجا زمینۀ فعالیّتش مهیّا بود و مانعی هم نبود، اثر خود را خواهد گذاشت و مجالس عزاداری حسینی (ع) هم از این کلیّت، مستثنا نیست. البته با توجه به این که عزاداری بر سید مظلومان از شعائر بوده و أفضل قربات است و از سوی دیگر حفظ سلامتی فردی و اجتماعی هم بر همه واجب است، طبق فرمودۀ رهبر معظّم انقلاب و مراجع عظام تقلید، امسال- به منظور جلوگیری از شیوع کرونا- مجالس عزای سیّدالشّهداء (ع)با رعایت توصیه های مراقبتی بهداشتی کارشناسان برگزار می گردد و این دو منافاتی با هم ندارد.
باید دانست که بنای امر دین و مذهب بر عقلانیّت است و آنچه امورات جامعه را اداره می نماید فقه است و فتاوای فقهای راستین اسلام. و حرف های شعاری و غیر عالمانۀ برخی افرادو تحریک عواطف و احساسات در مسیر نادرست و غیر شرعی، پذیرفتنی نیست.


موضوع : خطبه ها ونکته ها / گالری تصاویر

با ارسال نظرات ارزشمند خود ما را همراهی کنید

ارسال نظر


نوای وبگاه
پیوندها
جستجو در سایت
عضویت در کانال جبهه فرهنگی
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
طراحی قالب

بهینه سازی قالب
مرجع وبلاگ نویسان
درباره ما

در راستای منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی و تدابیر حکیمانه و حمایت ها معنوی معظمٌ له، کانونهای فرهنگی هنری مساجد که برخاسته از مسجد و خانه خداست برای تربیت جوانان و نوجوانان به ویژه جوانان مسجدی و با هدف مبارزه فرهنگی با تهاجم فرهنگی دشمن شکل گرفته است. کانون فرهنگی هنری المهدی (عج) مسجد امام صادق علیه السلام (ملاعباس) حبیب آباد برخوار بیشتر بخوانید