به پرتال معاونت فرهنگی ستاد نماز جمعه حبیب آباد خوش آمدید جمعه، 10 تیر 1401
فهرست
زندگی نامه مؤ سس کانون
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها

برگزاری دومین همایش تعزیه خوانان شهرستان برخوار

توسط : admin
تاریخ : 10-10-1348, 13:00
[center]برگزاری دومین همایش تعزیه خوانان شهرستان برخوار

دومین همایش تخصصی تعزیه خوانان شهرستان برخوار با موضوع آسیب شناسی تعزیه از طرف معاونت فرهنگی ستاد برگزاری نماز جمعۀ حبیب آباد با سخنرانی امام جمعۀ محترم این شهر ، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مومنی در مصلای نماز جمعۀ حبیب آباد برگزار شد. در این همایش که سرپرستان بیش از بیست گروه تعزیه خوانی و تعزیه خوانان شهرهای مختلف شهرستان برخوار و مسئولین حضور داشتند حاج آقا مومنی با بیان اینکه هر چیزی در این دنیا دارای آفت و آسیب است ، عزاداری سید الشهداء که از افضل قربات است نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از جمله شیوه های عزاداری سید الشهداء ، تعزیه خوانی است و موضوع بحث این همایش نیز آسیب شناسی تعزیه است . تعزیه دارای دو جنبه است. جنبۀ معنوی و ظاهری و هر یک از این جهات دارای ارکان است، رکن معنوی تعزیه : ذکر مصائب آل الله مخصوصا حضرت سید الشهداء است از سر اخلاص و معرفت و رکن ظاهری و شکلی و قالبی تعزیه سه چیز است : کلام و گفتار، موسیقی (اعم از سازی و آوازی) و کار تعزیه و تمام این ارکان مورد آسیب های مختلف هستند که باید آنها را شناخت و از آن پرهیز کرد تا بتوان تعزیه ای کامل و مطلوب ارائه نمود ...
ایشان در ادامه به تفصیل به بیان آسیب های مختلف از جمله : آسیب های فکری و عقیدتی ، آسیب های اخلاقی و رفتاری و آسیب های هنری و فنی تعزیه پرداختند.
امام جمعۀ محترم حبیب آباد در فرازی دیگر از سخنان خود با بیان مستنداتی که هم اکنون در دست هست، شهرستان برخوار را یکی از مهدها و مراکز تعزیه کشور بر شمردند و ضمن تشکر و قدردانی از زحمات تعزیه خوانان برخوار از آنان خواستند که تعزیۀ قدیم برخوار را با خصوصیات معنوی،فنی و هنری آن احیاء و حفظ نمایند.
در این همایش آقای صابری ، ریاست محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان برخوار نیز در سخنانی برخی از مقررات و دستورالعمل های مربوط به گروههای تعزیه خوانی را بیان کردند و در ادامه جناب سرهنگ صادقی ، فرمانده محترم نیروی انتظامی شهرستان برخوار نیز نکات امنیتی مربوط به برپایی مجالس تعزیه را تذکر دادند.
همچنین در این همایش از اثر فرهنگی ناملموس با عنوان " پیش خوانی پیش واقعه های تعزیه " که به همت آقای علی عسکری رنانی (پژوهشگر تعزیه) گردآوری شده و در فهرست آثار فرهنگی ناملموس میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است رونمایی شد.

بزودی عکس های این همایش در این سایت بارگزاری خواهد شد...

موضوع : خبرها / اخبار و اطلاعیه ها

با ارسال نظرات ارزشمند خود ما را همراهی کنید

ارسال نظر


نوای وبگاه
پیوندها
جستجو در سایت
عضویت در کانال جبهه فرهنگی
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
طراحی قالب

بهینه سازی قالب
مرجع وبلاگ نویسان
درباره ما

در راستای منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی و تدابیر حکیمانه و حمایت ها معنوی معظمٌ له، کانونهای فرهنگی هنری مساجد که برخاسته از مسجد و خانه خداست برای تربیت جوانان و نوجوانان به ویژه جوانان مسجدی و با هدف مبارزه فرهنگی با تهاجم فرهنگی دشمن شکل گرفته است. کانون فرهنگی هنری المهدی (عج) مسجد امام صادق علیه السلام (ملاعباس) حبیب آباد برخوار بیشتر بخوانید