به پرتال معاونت فرهنگی ستاد نماز جمعه حبیب آباد خوش آمدید امروز : شنبه ، 26 آبان 1397
فهرست
زندگی نامه مؤ سس کانون
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها

گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 27 فروردین 95

توسط : admin
تاریخ : 27-01-1395, 02:32
بازدیدها : 3491
گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 27 فروردین 95

گزیده خطبه های نماز جمعه 27 فروردین 95 :

خطبۀ اول :

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مومنی، در خطبۀ اول پس از سفارش به رعایت تقوای الهی گفتند : راه نجات از شر و بدی تقوای الهی است. در تعقیبات نماز از ائمه معصومین (ع) رسیده است : " اللهم اصرف عنا شر الدنیا و شر الآخره ". خدایا شر دنیا و آخرت را از ما بگردان. در دعای ماه رجب هم می خوانیم : ... "و اصرف عنی بمسألتی ایاک جمیع شر الدنیا و شر الآخره" ... خدایا به واسطۀ درخواست من از من شر دنیا و آخرت را بگردان ... آنچه باعث می شود شر دنیا و آخرت از انسان بگردد و دور شود تقواست . صِرف دعا کردن ، بدی را از انسان دور نمی کند. باید زمینه سازی کرد. خداوند در آیه 60 سورۀ زمر می فرماید : " و ینجی الله الذین اتقوا بمفازتهم ..." درآیه قبل از آن می فرماید : افرادیکه به خدا دروغ بستند فردای قیامت روسیاهند و جهنم مکان بدی است و در این آیه می فرماید: خداوند کسانی را که تقوا پیشه کردند به سبب فلاح و رستگاریِ آنها، نجات می دهد، هیچ شر و بدی به افراد خدا ترس نخواهد رسید غم و اندوهی برآنها نیست...
خطیب جمعۀ حبیب آباد افزودند : در حدیث معتبری که از امام پنجم حضرت باقرالعلوم (ع) رسیده است : حضرت می فرماید: " ان الله عز و جل جعل للشر اقفالا ... "خداوند عز و جل برای شر قفلهایی قرار داد (شر یکجا جمع است) و کلید این قفلها دو چیز است که در تمام ادیان الهی هر دو مذمت شده و حرام است. کلید اول : شراب خوارگی (که در خطبه های پیشین مفصل در باب شراب و آثار سوء و مضرات جسمی و روحی شراب خوارگی و مجازات دنیوی و اخروی آن بحث کردیم) و کلید دوم : دروغ گفتن که بسیاری از گناهان دیگر را به دنبال دارد. علامه مجلسی (ره) می فرماید : منظور از قفل در اینجا یعنی اینکه خداوند برای گناه مانع قرار داد و آن مانع عقل است؛ شراب عقل را زائل می کند. همچنین دروغ در سرحد کفر است و کسی که حاضر است به سر حد کفر برسد هیچ حیایی ندارد وعقلش کار نمی کند... مرحوم شیخ انصاری (ره) در مکاسب می فرماید: " الکذب حرام بضروره العقول و الادیان ." دروغ گفتن حرام است نزد همه عقلاء و در همۀ ادیان الهی...
ایشان با بیان اینکه طبق نظر برخی مورخین، منشأ بسیاری از جنگهای بزرگ، یک کلام دروغ بوده ، گفتند : اختلافاتی که بین فامیل ، دو محله، دو شهر و ... به وجود می آید منشأ آن غالبا به یک کلام دروغ بر می گردد.


گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 27 فروردین 95

گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 27 فروردین 95

گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 27 فروردین 95

خطبۀ دوم :

امام جمعه حبیب آباد پس از سفارش مجدد به تقوای الهی گفتند : ماه رجب است. ماه برکات و فیوضات الهی. برای بهره مندی از برکات و فیوضات، تقوای خدا را رعایت کنید، مخصوصا در ایام البیض (سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه قمری) که روزۀ آن بسیار ثواب دارد. شهید ثانی در شرح لمعه دو وجه تسمیه برای ایام البیض ذکر کرده است که یکی عبارتست از سه روز روزه گرفتن حضرت آدم در جریان توبه اش که سه روز (سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم) را روزه گرفت و به برکت هر روز روزه ، خداوند یک سوم از آن سیاهی که بر اثر ترک اولی برای حضرت آدم بوجود آمده بود را برطرف نمود. پس این عبادت است که انسان را نزد خدا رو سفید و نورانی می کند. ایام البیض ماههای رجب ، شعبان و رمضان شرافت بسیاری نسبت به این ایام در سایر ماهها دارد.
ایشان با اشاره به برگزاری اعتکاف در ایام البیض ماه رجب بیان کردند : مسأله اعتکاف به برکت انقلاب اسلامی بسیار پر شور و پر رونق در سراسر کشور انجام می شود اگر چه سابقا در بعضی مکانهای مقدس عده ای معدود از عبّاد و زهّاد به اعتکاف می پرداختند لکن بعد از انقلاب بطور گسترده در کل کشور همه جا حتی در محل ما ، شهرها و روستاهای همجوار سالهای سال است که این ایام در مساجد اعتکاف برگزار می شود...
حاج آقا مومنی با بیان اینکه اعتکاف دهۀ آخر ماه رمضان فضیلت دارد اما آنچه سبب برگزاری اعتکاف در ایام البیض ماه رجب شده است، ظاهرا عمل ام داود است که از امام صادق (ع) برای ایام البیض ماه رجب رسیده است (نه اینکه اختصاص به این ماه داشته باشد بلکه به خاطر تقارن زمانی ماه رجب با یاد دادن این اعمال توسط امام صادق ع به مادر رضاعی خود یعنی ام داود بود) گفتند :کسانیکه مشکل بزرگ و حاجات مهمی در زندگی داشته باشند و برای برطرف شدن غم و اندوه ، عمل ام داود سفارش شده است ... ظاهرا به جهت این عمل است که این اعتکاف متداول شده چون در این عمل شرط است که سه روز ایام البیض ، روزه گرفته شود... خوشا به حال کسانی که به این عبادت موفق اند. "هنیئا لارباب النعیم نعیمهم" . اعتکاف فرصتی است که شخص معتکف به خود بپردازد و در حالات نفسانی خود تأمل کند ان شاء الله معتکفین به دستورالعملی که از امیر المومنین (ع) در این موضوع رسیده توجه کنند و روحانیون محترمی که در امر اعتکاف ورود دارند این حدیث شریف را مد نظر داشته باشند و برای معتکفین بیان کنند تا ان شاء الله از اعتکاف خود بهره برداری کامل نمایند.
خطیب جمعه حبیب آباد در ادامه در مورد سالروز ولادت امیر المومنین (ع) بیان کردند : شرافت سیزده رجب مضاعف شد به ولادت امیر المومنین (ع) در این روز، سی سال بعد از عام الفیل در درون خانه کعبه که سابقه نداشت و لاحقه هم پیدا نکرد. خداوند این گونه مقدر فرمود که از ولی او تا سه روز در خانۀ خاص خود استقبال شود آن هم در ماه حرام، شهر الله ، ماه رجب ، در روز سیزدهم ماه اول ایام البیض در روز جمعه سید ایام هفته و در زمانی که اعراب برای انجام عمرۀ رجبیه به مکه آمده بودند و مسجد الحرام پر از جمعیت بود در مقابل چشم این همه، این امر عجیب اتفاق افتاد تا عظمت این مولود برای اهل عالَم روشن شود که این مولود فرد عادی نیست.
حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مومنی در پایان خطبه دوم به مناسبت روز بیست و نهم فروردین ، روز ارتش جمهوری اسلامی ایران پرداختند و با بیان رشادتها و خدمات ارتش در پیروزی انقلاب اسلامی و در طول سالهای پس از انقلاب اسلامی تا کنون و گرامیداشت یاد و خاطرۀ شهدای ارتش گفتند : در 29 فروردین سال 1358 ، امام خمینی (ره) پیامی دادند و این روز را روز ارتش جمهوری اسلامی معرفی کردند. چرا که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، نغمۀ شومی از سوی دشمن و برخی دوستان نا آگاه داخلی سر داده شد که : دیگر احتیاجی به ارتش نیست و ارتش باید منحل شود که حضرت امام (ره) درآن موقعیت حساس پیامی دادند و فرمودند : حفظ ارتش ضرورت دارد و ارتش باید با قوت و قدرت از مرزهای کشور و از استقلال این مملکت دفاع کند و دستور دادند هر سال در این روز ، ارتشیان با ساز و برگ نظامی رژه بروند که از آن تاریخ تا کنون ، ارتش این مهم را انجام داده است و شما هم خواهید دید که ارتشیان در روز 29 فروردین با ساز و برگ نظامی مخصوصا با دستاوردهای جدید خود ، قدرت و عزت کشور را به رخ جهانیان می کشند. باعث افتخار ما است ارتش قدرتمند ما، سپاه مقتدر ما که با قوت و قدرت از مرزهای هوایی، آبی ، زمینی و از کیان این نظام و انقلاب دفاع می کنند.


گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 27 فروردین 95

گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 27 فروردین 95

گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 27 فروردین 95

سخنران پیش از خطبه ها :

سخنران پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه حبیب آباد، امیر سرتیپ خلبان مرتضی خانی بود که به مناسبت روز 29 فروردین ، روز ارتش جمهوری اسلامی ایران به بیان نقش مهم و تأثیر بسزای ارتش از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و سپس جنگ تحمیلی تا کنون در تأمین امنیت مرزهای زمینی، دریایی و هوایی کشور عزیزمان ایران اسلامی پرداخت.

گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 27 فروردین 95

موضوع : خبرها / خطبه ها ونکته ها

با ارسال نظرات ارزشمند خود ما را همراهی کنید

ارسال نظر


نوای وبگاه
پیوندها
جستجو در سایت
عضویت در کانال جبهه فرهنگی
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
طراحی قالب

بهینه سازی قالب
مرجع وبلاگ نویسان
درباره ما

در راستای منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی و تدابیر حکیمانه و حمایت ها معنوی معظمٌ له، کانونهای فرهنگی هنری مساجد که برخاسته از مسجد و خانه خداست برای تربیت جوانان و نوجوانان به ویژه جوانان مسجدی و با هدف مبارزه فرهنگی با تهاجم فرهنگی دشمن شکل گرفته است. کانون فرهنگی هنری المهدی (عج) مسجد امام صادق علیه السلام (ملاعباس) حبیب آباد برخوار بیشتر بخوانید