به پرتال معاونت فرهنگی ستاد نماز جمعه حبیب آباد خوش آمدید پنج شنبه، 23 اردیبهشت 1400
فهرست
زندگی نامه مؤ سس کانون
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها

آیا صدقه و دعا، سیل، زلزله و ویروس کرونا را پوشش می دهند؟

توسط : admin
تاریخ : 18-01-1399, 02:50
بازدیدها : 400
آیا صدقه و دعا، سیل، زلزله و ویروس کرونا را پوشش می دهند؟
پاسخ امام جمعه حبیب آباد به یک شبهه

1- از دید یک انسان موحد و خداپرست، هر آن چه در عالَم، واقع می شود به ارادۀ خداوند است و خداوند، گاهی اراده می فرماید که از طریق اسباب طبیعی و مادی، اثری را ایجاد نماید و گاهی بدون اسباب.
مثلا شخص بیماری که أجل حتمی او فرا نرسیده است گاهی ارادۀ خداوند بدان تعلق می گیرد که با دارو و دوایی که پزشک تجویز نموده، بهبود یابد و گاهی بدون دارو و بر اثر دعای یکی از اولیاء الهی و توسل به مقربان درگاه حق، یا بر اثر صدقه و نذر _که توسل عملی هستند_ شفا یابد. پس اسباب نفسانی و معنوی هم در عرض اسباب طبیعی و مادی معتبر است و دارای تاثیر، هرچند پذیرش این مطلب برای مادّیّون و افراد حس گرا بسیار سخت است زیرا آنها تاثیر را فقط در طبیعت و طبیعت را ضدّ خدا، می پندارند.
2- در اثربخشی اسباب طبیعی، اعتقاد و عدم اعتقاد شخص، تاثیر ندارد مثلا دارویی که بیمار استفاده می نماید _چه اعتقاد به تاثیر آن داشته باشد و چه نداشته باشد، اگر خدا بخواهد_ اثر خود را می بخشد اما اسباب نفسانی و معنوی در صورتی تاثیر دارد که با اعتقاد به اثرگذاری آن همراه باشد پس اگر کسی در تاثیر دعا و توسل یا صدقه و نذر، شک و تردید یا انکار داشته باشد، از آن نتیجه نخواهد دید.
3- اگر در حدیث امام صادق(ع) بیان شده که:« صدقه هفتاد نوع بلا را دفع می کند »، شکی نیست که سیل و زلزله و کرونا را هم پوشش می دهد اما باشروطی که امام صادق(ع) برای آن بیان فرموده است.
پس آن شخص بیماردلی که حدیث شریف را مسخره کرده، از جهل و بی خبری و از بیماری روحی و فکری خود خبر داده و حقیقت خود را شناسانده است. « حفظتَ شیئاََ و غابت عنک اَشیاءُ » یک کلمه را دیده و از صد کلمه دیگر غافل مانده و او قبل از هرچیز، نیازمند است که این بیماری منحوس خود را معالجه کند.
اسلام به ذات خود ندارد عیبی
هرعیب که هست از مسلمانی ماست

موضوع : خبرها

با ارسال نظرات ارزشمند خود ما را همراهی کنید

ارسال نظر


نوای وبگاه
پیوندها
جستجو در سایت
عضویت در کانال جبهه فرهنگی
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
طراحی قالب

بهینه سازی قالب
مرجع وبلاگ نویسان
درباره ما

در راستای منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی و تدابیر حکیمانه و حمایت ها معنوی معظمٌ له، کانونهای فرهنگی هنری مساجد که برخاسته از مسجد و خانه خداست برای تربیت جوانان و نوجوانان به ویژه جوانان مسجدی و با هدف مبارزه فرهنگی با تهاجم فرهنگی دشمن شکل گرفته است. کانون فرهنگی هنری المهدی (عج) مسجد امام صادق علیه السلام (ملاعباس) حبیب آباد برخوار بیشتر بخوانید