به پرتال معاونت فرهنگی ستاد نماز جمعه حبیب آباد خوش آمدید جمعه، 24 مرداد 1399
فهرست
زندگی نامه مؤ سس کانون
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها

تازیانه های تربیت 2

توسط : admin
تاریخ : 14-01-1399, 21:22
بازدیدها : 151
تازیانه های تربیت(2)

ارتباط اعمال با حوادث

یکی از حقایق این عالَم، که در قرآن و روایات پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) تبیین گردیده، ارتباط اعمال انسانها با حوادث این عالم است یعنی اعمال انسانها _ چه خوب و چه بد _ آثاری را، هم در روح و روان آنها و هم در سطح جامعه، به همراه دارد. کارهای خوب اگر با ایمان همراه شد، برکاتی را برای فرد و جامعه به دنبال دارد. و در طرف مقابل، کارهای زشت و بد، تبعات و پی آمدهای ناگوار برای فرد و جامعه به همراه دارد. آیات و روایات در این موضوع، فراوان است. از باب نمونه، برخی موارد را ذکر می نماییم:
" ظَهَرَ الفسادُ فی البر و البحر بما کسبت أیدی الناس لیُذیقهم بعض الذی عملوا لعلهم یرجعون " (41/روم)
به سبب اعمال بد مردم، فساد، در خشکی و دریا آشکار شد، تا خداوند گوشه ای از کیفر اعمالشان را، بدانها بچشاند، باشد که به درگاه خدا بازگردند.
توجه نمایید: در آخر آیه، به نکته ی تربیتی حوادث ناگوار، اشاره میفرماید و آن هم، روآوردن افراد خطاکار، به درگاه پروردگار است.
درد آمد بهتر از مُلک جهان تا بخوانی مر خدا را در نهان (مثنوی مولوی)
البته جهت تربیتی بلاها برای افراد مختلف یکسان نیست، برای گنهکاران تنبّه و هشدار است، برای مومن، کفاره گناه یا بالارفتن درجات معنوی است و برای معصومین، فقط ترفیع رتبه است.
در این آیه شریفه، به طور کلی، ارتباط حوادث تلخ با کارهای بد مردم، بیان شده، ولی در برخی احادیث به طور خاص، ذکر گردیده که اعمال زشت و حرام هریک، چه رخدادهای ناخوشایند را در پی دارد. مثلا در حدیث امام باقر(ع) از پیامبر(ص) نقل شده که فرمود:
" لم تظهر الفاحشه فی قوم قَطُّ حتی یُعلِنوها الا ظهر فیهم الطاعون و الاوجاع التی لم تکن فی اسلافهم الذین مضوا..." (کافی/2/ص373)
هر مردمی که فحشاء و روابط نامشروع جنسی را، علنی و آشکار کردند، طاعون و بیماری هایی که در بین پیشینیان آنها نبوده، در بین آنها پدیدار می گردد.
توضیح: در این حدیث، علنی و آشکار نمودن فحشاء و روابط نامشروع جنسی عنوان شده، یعنی اصل فحشاء _ که در همه ی زمانها حتی در زمان حیات انبیاء و اولیاء وجود داشته _ هرچند تبعات سوء دارد ولی فرد گنهکار را گرفتار می کند، اما اگر این روابط نامشروع را آشکار کردند _ مثل زمان ما که برای ترویج فحشاء و نشان دادن روابط نامشروع جنسی و همجنس بازی و خیانت زنها به شوهران خود و ... کتاب و مطلب و فیلم و سریال و عکس و ... تولید نموده، و از طریق ماهواره و سایت ها و پایگاه های اختصاصی و غیر اختصاصی، در سطح جهان به نمایش گذاشته و همه افراد بدان دسترسی دارند، در این صورت _ حوادث تلخ و گرفتاری های ناخوشایند که عمومی و فراگیر است و همه را درگیر می کند و همچنین بیماری های ناشناخته را که گذشتگان، اطلاعی از آنها نداشتند _ در پی خواهد داشت. نعوذ بالله من شرور انفسنا.

ادامه دارد...

موضوع : خبرها / خطبه ها ونکته ها

با ارسال نظرات ارزشمند خود ما را همراهی کنید

ارسال نظر


نوای وبگاه
پیوندها
جستجو در سایت
عضویت در کانال جبهه فرهنگی
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
طراحی قالب

بهینه سازی قالب
مرجع وبلاگ نویسان
درباره ما

در راستای منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی و تدابیر حکیمانه و حمایت ها معنوی معظمٌ له، کانونهای فرهنگی هنری مساجد که برخاسته از مسجد و خانه خداست برای تربیت جوانان و نوجوانان به ویژه جوانان مسجدی و با هدف مبارزه فرهنگی با تهاجم فرهنگی دشمن شکل گرفته است. کانون فرهنگی هنری المهدی (عج) مسجد امام صادق علیه السلام (ملاعباس) حبیب آباد برخوار بیشتر بخوانید