به پرتال معاونت فرهنگی ستاد نماز جمعه حبیب آباد خوش آمدید امروز : شنبه ، 26 آبان 1397
فهرست
زندگی نامه مؤ سس کانون
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها

گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 20 فروردین ماه 95

توسط : admin
تاریخ : 20-01-1395, 01:08
بازدیدها : 1794
گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 20 فروردین ماه 95

گزیدۀ خطبه های نماز جمعه مورخ 20 فروردین 95 :

خطبه اول :

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مومنی، در خطبۀ اول پس از سفارش به رعایت تقوای الهی به ویژه تقوا در مقام گفتار و سخن گفتن ، به دنبال مباحث قبلی که در جمعه های گذشته در خطبه اول مطرح شد گفتند : از مقدسات و نام خدا برای مسائل مادی مایه نگذاریم. قسم دروغ خوردن به خدا حرام و گناه کبیره است. قسم راست خوردن مکروه است و دارای کراهت شدیدی می باشد که این نوع قسم ، تأکیدی (تحقیقی) بود. اما نوع دوم قسم ، یمین مناشده می باشد. آنجا که شخصی در مقام تأکید سوال، شما را قسم می دهد. مثلا شخصی به شما می گوید : تو را به خدا قسم به من خبر بده یا چیزی به من ببخش و ... آیا چون شما را قسم داد واجب است خواستۀ او را اجابت کنی؟ خیر. این قسم اجابتش واجب نیست و چنانچه به خواستۀ قسم دهنده عمل نکردی، گناهی مرتکب نشدی و کفاره هم بدهکار نیستی. به این نوع قسم ، یمین مناشده می گویند.
امام جمعه حبیب آباد در مقام بیان سومین نوع قسم گفتند : نوع سوم قسم ، یمین العقد است. آن جایی که انسان با گفتن صیغۀ قسم، انجام کاری که شرعا جایز است را در آینده بر خود واجب می کند. یا ترک کاری که شرعا مذموم و ناپسند است بر خود واجب می کند. مثلا قسم یاد می کند فردا که اول ماه رجب است ( و روزۀ آن مستحب است) روزه بگیرد یا شخص معتاد قسم یاد کند اعتیادش را ترک کند که با وجود شرایطی که در فقه آمده است وفای به این قسم واجب می شود. مثل نذر و عهد و خلاف این نوع قسم رفتار کردن هم گناه است...
آنچه که تا کنون ذکر شد در خصوص قسم ، مربوط به جایی است که قسم به لفظ جلالۀ خدا و یا صفات مختص به خدا (رحمن ، ربّ وقتی که اضافه نشود) و یا صفات جمال و جلال که اختصاص به خدا دارد باشد که موضوع بحث فقهاست و با این قسمهاست که مرافعه طی می شود و در محکمه قاضی به واسطه آن (لفظ جلاله) فصل خصومت می نماید...
آیا قسم دروغ به نام قرآن ، خانه خدا ، پیامبر و ائمه (ع) و ... گناه ندارد؟ چرا . گناه آن محفوظ است و گرفتاریهایی که برای قسم دروغ قبلا بیان شد شامل آن می شود ولی با آن فصل نزاع نمی شود.
حاج آقا مومنی در پایان خطبه اول با بیان حدیثی از پیامبر اکرم (ص) که فرمود : کسی که احترام قرآن را نگه بدارد احترام خدا را نگه داشته و کسی که حرمت قرآن را نگه ندارد خدا را خوار داشته است؛ تأکید کردند از قسم یاد کردن به مقدسات و محترمات خصوصا نام خدا پرهیز شود.


گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 20 فروردین ماه 95

گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 20 فروردین ماه 95

خطبه دوم :

خطیب جمعه حبیب آباد در خطبه دوم پس از سفارش مجدد به رعایت تقوای الهی گفتند : ماه رجب را در پیش رو داریم . ماه خدا، بهار تقوا. باید کم کم مهیا شد برای ورود به ماه مبارک رمضان.
ایشان در ادامه با ذکر حدیثی (که علامه مجلسی در بحار الانوار از کتاب شریف فضائل اشهر ثلاثه شیخ صدوق نقل نموده) بیان کردند : هر گاه ماه رجب فرا می رسید پیغمبر ، مسلمین را اطراف خود جمع می کرد و در جمع مسلمین بر پا می ایستاد و خطبه ای در بیان اهمیت ماه رجب ایراد می فرمود... پیامبر اکرم (ص) پس از حمد وثنای خدا، نام پیامبران گذشته را ذکر می فرمود و بر آنان درود می فرستاد و بعد خطاب می کرد : ایها المسلمون ... ای مسلمین ماه بزرگی بر شما سایه افکنده ، ماهی پر برکت، این ماه ، ماه خدا و ماه ریزش رحمت الهی بر کسانی است که او را بپرستند، مگر کسی که به خدا شرک بورزد یا اگر ادعای اسلام می کند ، بدعت گذار باشد.
امام جمعه حبیب آباد افزودند : امتیاز و ویژگی این ماه به استغفار است . همانگونه که پیامبر اکرم (ص) فرمود : زیاد استغفار کنید. صیغه های مختلف استغفار که وارد شده و ادعیه مخصوصه این ماه را زیاد بخوانید که اینها باعث می شود رحمت خدا بر ما نازل شود. امروزه ما به رحمت خدا چه رحمت ظاهری و چه رحمت معنوی نیاز مندیم... در این وضعیت کمبود آب که مسئولین استان از آن به بحران آب یاد می کنند به دلیل کاهش نزولات آسمانی در استان اصفهان، به رحمت ظاهری و نزول باران و برکات ارضی و سماوی نیاز داریم.
امام جمعه حبیب آباد با هشدار جدی به مردم و مسئولان ، همه را به پرهیز از اسراف و تبذیر در امر آب فراخواندند و با ذکر نمونه هایی از الگوی صحیح مصرف آب ، برای چندمین بار کشاورزان حبیب آباد را به تلاش جدی و پیگیری مستمر در موضوع یکپارچه سازی اراضی کشاورزی و لوله گذاری و اصلاح آبیاری سنتی توصیه نمودند.
ایشان مسئولین را نیز به عمل به تعهدات خویش در قبال اجرای آبیاری فنی سفارش کردند و از آنها خواستند تسهیلات را برای کشاورزان فراهم کنند و این مسائل از جمله مسائل اولویت دار باشد. همچنین ایشان اظهار امیدواری کردند که مسئولین شهری حبیب آباد نسبت به فضای سبز حبیب آباد و طرح انتقال پسآب تصفیه خانه شمال اصفهان برای آبیاری پارک جنگلی حبیب آباد را در اولویت قرار دهند که نخواهند برای آبیاری از منابع آب زیرزمینی استفاده کنند.
حاج آقا مومنی در ادامه با بیان فرازی از خطبه 143 امیرالمومنین در نهج البلاغه در خصوص استغفار فرمودند : خدا استغفار و توبۀ از گناه را سبب قرار داد برای زیاد شدن رزق و روزی و رحمت برای بندگان.
امام جمعه حبیب آباد در پایان خطبه دوم با اشاره به روز بیستم فروردین ، روز ملی فناوری هسته ای و مروری بر فعالیتهای هسته ای جمهوری اسلامی طی این ده سال ، ضمن گرامیداشت این روز وتجلیل از شهدای هسته ای وتقدیر از زحمات دانشمندان هسته ای کشور، به نقض عهد آمریکا در موضوع برجام پرداختند و با بیان سخنان مقام معظم رهبری قبل از توافق هسته ای که فرمودند : ما به آمریکا اعتماد نداریم. این دشمن ، بدعهد است و مساله هسته ای اگر حل شود ، باز تحریمها را به بهانه های دیگر اعمال می کند به بهانه توان موشکی، حقوق بشر و ... ؛ گفتند : امیدواریم در این سال که از سوی مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل نام گذاری شده است، مردم نتیجۀ آن را عملا ببیند و حس کنند. باید کار کرد. معیشت و اقتصاد مردم در اولویت است.


گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 20 فروردین ماه 95

گزیده خطبه های نماز جمعه مورخ 20 فروردین ماه 95

موضوع : خبرها / خطبه ها ونکته ها

با ارسال نظرات ارزشمند خود ما را همراهی کنید

ارسال نظر


نوای وبگاه
پیوندها
جستجو در سایت
عضویت در کانال جبهه فرهنگی
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
طراحی قالب

بهینه سازی قالب
مرجع وبلاگ نویسان
درباره ما

در راستای منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی و تدابیر حکیمانه و حمایت ها معنوی معظمٌ له، کانونهای فرهنگی هنری مساجد که برخاسته از مسجد و خانه خداست برای تربیت جوانان و نوجوانان به ویژه جوانان مسجدی و با هدف مبارزه فرهنگی با تهاجم فرهنگی دشمن شکل گرفته است. کانون فرهنگی هنری المهدی (عج) مسجد امام صادق علیه السلام (ملاعباس) حبیب آباد برخوار بیشتر بخوانید