به پرتال معاونت فرهنگی ستاد نماز جمعه حبیب آباد خوش آمدید پنج شنبه، 23 اردیبهشت 1400
فهرست
زندگی نامه مؤ سس کانون
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها

فعالیت شرکت های بازاریاب شبکه ای، مشروع یا غیر مشروع؟

توسط : admin
تاریخ : 3-12-1397, 21:59
بازدیدها : 740
فعالیت شرکت های بازاریاب شبکه ای، مشروع یا غیر مشروع؟

امام جمعه محترم حبیب آباد در بخشی از خطبه دوم نماز جمعه (3 اسفند 1397) مطرح کردند:
مدتی است برخی شرکت های بازاریاب شبکه ای در شهرستان برخوار فعالیت می کنند و از قرار اطلاع، برخی افراد که در سطح شهر حبیب آباد، به منظور جذب مشتری، اقدام به برگزاری جلسات توجیهی و ارتباط گیری با افراد می کنند، ادّعا می کنند که فعالیت شرکت آنها مورد تأیید مقام معظم رهبری و نیز فقهای شورای نگهبان است و از قول امام جمعه حبیب آباد هم نقل کرده اند که فعالیت یک شرکت خاص، جایز است و مشروع.
به جهت اطلاع همگان عرض می کنم اوّلاً مورد سؤال در فتوای رهبر انقلاب و نیز نظر فقهای شورای نگهبان آئین نامه فعالیت شرکت های بازاریاب شبکه ای است خصوصاً بندهای ب و ج ماده (1) آن، و نه فعالیت یک شرکت خاص، پس باید مشخص شود که فعالیت شرکت ها مطابق این آئین نامه صورت می پذیرد یا نه؟ ثانیاً، در صورتی که مطابقِ آن بود، باید جهات مختلفِ فعالیت شرکت ها، بررسی گردد. زیرا در جواب آمده که: " فعالیت اقتصادی بر طبق آن فی نفسه اشکال ندارد"، و ممکن است این فعالیت ها به عناوین دیگر، مورد اشکال باشد. ثالثاً افرادی که متصدّی جذب مشتری برای این شرکت ها شده اند در جایگاهی نیستند که بتوانند در این گونه موارد - از حیث فقهی و حقوقی- اظهار نظر کنند. بنابراین کسانی که می خواهند عضو این شرکت ها شوند، ابتدا باید مشروع بودن فعالیت آنها را، احراز کنند و تا از جایز بودن آن، اطمینان خاطر پیدا نکنند نمی تواند وارد این شرکت ها شوند.
ایشان در ادامه، مطلبی که به امام جمعه حبیب آباد نسبت داده شده مبنی بر" جایز بودن فعالیت این شرکت ها" را تکذیب نموده و اظهار داشتند: این مطلب صحّت ندارد و چون اخیراً، افراد متعددی در این خصوص به ما مراجعه نمودند، این مسأله را به صورت علنی و عام، اعلام نمودم تا همه بدانند از برخی اشخاصی که در رأس شبکه های یک شرکت قرار دارند، توضیح خواستم هر چند تمام مطالبی که در جلسات توجیهی گفته شده برای ما مطرح نشد اما همان مقداری هم که گفته شد و در متن قرار داد شرکت آمده از چند جهت مورد سؤال و اشکال است.
ایشان به برخی اشکالات فقهی آن نیز (1- مانند غَرری بودن معامله در بعضی صورت ها که مبیع نه مشاهَد است و نه معلوم الوصف 2- مقصود واقعی نبودن بیع در اکثر موارد بلکه هدف واقعی اکثر کسانی که وارد این شرکت ها می شوند- طبق اظهار نظر خودشان- پورسانت ها و پاداش ها است و آنها هم مالی است که بلا عوض است و اکل مال بالباطل خواهد بود و ...) اشاره نمودند وگفتند: کسانی که می خواهند وارد این فعالیت ها شوند وظیفه دارند که تحقیق و بررسی کنند ومشروع بودن آن را از مرجع تقلید خود جویا شوند.

موضوع : خطبه ها ونکته ها / گالری تصاویر

با ارسال نظرات ارزشمند خود ما را همراهی کنید

ارسال نظر


نوای وبگاه
پیوندها
جستجو در سایت
عضویت در کانال جبهه فرهنگی
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
طراحی قالب

بهینه سازی قالب
مرجع وبلاگ نویسان
درباره ما

در راستای منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی و تدابیر حکیمانه و حمایت ها معنوی معظمٌ له، کانونهای فرهنگی هنری مساجد که برخاسته از مسجد و خانه خداست برای تربیت جوانان و نوجوانان به ویژه جوانان مسجدی و با هدف مبارزه فرهنگی با تهاجم فرهنگی دشمن شکل گرفته است. کانون فرهنگی هنری المهدی (عج) مسجد امام صادق علیه السلام (ملاعباس) حبیب آباد برخوار بیشتر بخوانید