به پرتال معاونت فرهنگی ستاد نماز جمعه حبیب آباد خوش آمدید امروز : شنبه ، 26 آبان 1397
فهرست
زندگی نامه مؤ سس کانون
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها

قطب فرهنگی حبیب آباد در آستانه تحول فرهنگی و عمرانی

توسط : admin
تاریخ : 4-08-1397, 20:00
بازدیدها : 31
قطب فرهنگی حبیب آباد در آستانه تحول فرهنگی و عمرانی

به گزارش صدای برخوار ؛ در جریان نشست صمیمی کارگروه فرهنگی آستان مقدس حضرت عبدالمومن با مسئولین ، متولیان و فعالان فرهنگی بخش حبیب آباد ، آقای دکتر سید روح اله مومنی (از اعضای هیئت امناء و مسئول امور فرهنگی آستان) به تعدادی از سوالات پایگاه خبری صدای برخوار پاسخ دادند که جهت اطلاع عموم مردم فهیم حبیب آباد منتشر می گردد.

* آقای مومنی ، آیا امور مربوط به امامزاده زیر نظر امام جمعه محترم حبیب آباد است یا اداره اوقاف شهرستان و متولی و ناظر بر امور امامزاده چه نهادی است ؟

– سؤال بجایی مطرح نمودید و شاید این سوال بسیاری دیگر از عزیزان هم باشد. در این رابطه باید عرض کنم ، کلیه امامزادگان و بقاع متبرکه که در سازمان اوقاف و امور خیریه به ثبت رسیده و دارای پرونده می باشند از هر حیث تحت نظارت برنامه های مصوب آن سازمان انجام وظیفه می کنند و امامزاده عبدالمومن حبیب آباد نیز از این امر مستثنی نیست و در زمینه امور مالی و عمرانی ، دفن اموات ، فرهنگی و … هیئت امناء امامزاده ، موظف به تبعیت از دستور العمل ها و بخشنامه های ابلاغی از سوی آن سازمان به عنوان متولی این مکان مذهبی می باشند و از آنجا که امام جمعه محترم طبق فرمایشات مقام معظم رهبری فرمانده قرارگاه فرهنگی شهر هستند سعی هیئت امناء بر این بوده در امور فرهنگی آستان همسو و همگام با سیاست های کلی مد نظر امام جمعه محترم فعالیت کنیم هر چند تا اعمال و اجرای کامل رهنمودهای ایشان فاصله داریم لکن از إرشادات و راهنمایی های امام جمعه محترم در جلسات مختلف برای پیشبرد اهداف فرهنگی امامزاده بهره مند شده ایم.

* در خصوص نحوه دریافت حق الدفن اموات و هزینه کردن آن (با توجه به صحبت ها و بعضا شایعاتی که مطرح می شود) و ارائه گزارشی در این زمینه توضیحاتی بفرمایید.

– در پاسخ به این سوال (البته در حوزه وظایف بنده در هیئت امناء نیست) لکن به جهت تنویر افکار و اذهان عمومی بطور اختصار عرض می کنم که تعیین مبلغ و میزان حق اولویت دفن اموات در آستان مقدس امامزاده عبدالمومن و سایر امامزاده های استان توسط کمیسیون مربوطه در اداره کل اوقاف استان بر اساس مقررات و دستورالعمل های آن اداره تعیین و طی بخشنامه ای در ابتدای هر سال به هیئت امناء امامزاده جهت اجرا ابلاغ می گردد و هیئت امناء آستان دخالتی در تصویب آن ندارد.
در مورد نحوه هزینه کردن مبالغ دریافتی نیز باید به اطلاع برسانم ، مبالغ دریافتی که بصورت چک در وجه اداره اوقاف می باشد تحویل آن اداره محترم شده و پس از وصول ، بخشی از آن به حساب آستان نزد اداره اوقاف واریز می شود و در سر فصلهای معینی که طبق قانون مشخص شده هزینه می گردد. البته گزارش مفصل فعالیت های هیئت امناء جدید (طی دو سال اخیر) برای اطلاع عموم مردم منتشر و در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

* آقای دکتر ، عملیات عمرانی و مرمت آثار تاریخی حرم مطهر از چه تاریخی شروع می شود ؟

– هیئت امناء آستان طی دو سال گذشته به موازات فعالیت های فرهنگی ، امور عمرانی را نیز به جد مد نظر قرار داشته و هدف انجام کارهای زیر بنایی و اساسی بوده و نه بصورت مقطعی ؛ که بحمدالله با پیگیری های مستمر هیئت امناء و مساعدت اداره کل اوقاف ، طرح تفصیلی و نقشه جامع آستان تهیه و در همین روزهای اخیر مصوب گردید و ان شاء الله بزودی عملیات عمرانی و توسعه آستان با مشارکت خیرین و مردم مومن حبیب آباد آغاز خواهد شد.
در خصوص مرمت آثار تاریخی و میراث فرهنگی موجود در حرم مطهر نیز طی این دو سال ، مذاکرات با مسئولین ذیربط و مکاتبات متعدد صورت گرفته و در سفر اخیر استاندار محترم اصفهان به حبیب آباد و بازدید از این مجموعه مذهبی – تاریخی و سفارشات امام جمعه محترم حبیب آباد ، فوریت حفظ و مرمت این بنا در دستور کار قرار گرفت و اخیرا نیز با سفر رییس محترم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور به شهرستان برخوار و مذاکره و مکاتبه با ایشان ، مجددا این مساله مطرح شد که امید است با تخصیص اعتبار لازم شاهد مرمت و حفظ این بنای تاریخی و میراث غنی فرهنگی شهر و بخش حبیب آباد باشیم.

* سوالات دیگری هم از حضور شما داشتیم که به فرصت دیگری موکول می کنیم. از پاسخگویی شما بی نهایت سپاسگزاریم و توفیقات بیشتر شما و سایر عزیزان هیئت امنا امامزاده عبدالمومن را در خدمت رسانی و انجام وظیفه از خداوند متعال خواستاریم.

– بنده هم از شما تشکر می کنم و پاسخگوی سوالات شما طی دوران مسئولیتم خواهم بود.

موضوع : خبرها / اخبار و اطلاعیه ها

با ارسال نظرات ارزشمند خود ما را همراهی کنید

ارسال نظر


نوای وبگاه
پیوندها
جستجو در سایت
عضویت در کانال جبهه فرهنگی
 زندگی نامه موسس کانون حاج سید رضا مومنی
طراحی قالب

بهینه سازی قالب
مرجع وبلاگ نویسان
درباره ما

در راستای منویات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی و تدابیر حکیمانه و حمایت ها معنوی معظمٌ له، کانونهای فرهنگی هنری مساجد که برخاسته از مسجد و خانه خداست برای تربیت جوانان و نوجوانان به ویژه جوانان مسجدی و با هدف مبارزه فرهنگی با تهاجم فرهنگی دشمن شکل گرفته است. کانون فرهنگی هنری المهدی (عج) مسجد امام صادق علیه السلام (ملاعباس) حبیب آباد برخوار بیشتر بخوانید